Appointment of Councillors to Organisations, Committees and Working Groups

Appointment of Councillors to Organisations, Committees and Working Groups
October 25, 2019 Katherine Stevens

Appointment of Councillors to Organisations, Committees and Working Groups – effective as of 24 October, 2019 until 16 October, 2021.

Committees:

Audit Committee – All Councillors

CEO Resource Sharing Agreement Committee – Shire President Cr. David Bolt, Deputy Shire President Cr. Douglas McLarty and Cr. Brad Cardilini

Bush Fire Advisory Committee – Cr. Ange Rogers and Cr. Stuart Kirkham (proxy)

Local Emergency Management Committee – Cr. Stuart Kirkham

Organisations:

Western Australian Local Government Association – Peel Zone – Cr. David Bolt and Cr. Douglas McLarty

Rivers Regional Council – Cr. Steve Lee (Cr. Brad Cardilini as deputy for Cr. Steve Lee) and Cr. David Bolt (Cr. Douglas McLarty as deputy for Cr. David Bolt)

Peel Mosquito Management Group (CLAG) – Cr. Douglas McLarty and Cr. Stuart Kirkham

Coolup Land Conservation District Committee – Cr. Stuart Kirkham

Murray House Resource Centre Management Committee – Cr. Brenda Beacham

District Emergency Management Committee – Cr. Stuart Kirkham

Rail Heritage Foundation of W.A – Cr. Steve Lee

South West Regional Road Group – Cr. Douglas McLarty and Cr. Ange Rogers

Peel Trails Group – Cr. Casey Rose

Dwellingup Community Village Inc. Management Committee – Cr. Brenda Beacham

Metro South West Joint Development Assessment Panel – Cr. Casey Rose and Cr. David Bolt – Cr. Brad Cardilini (first alternative member) and Cr. Ange Rogers (second alternative member)

Peel Community Care – Cr. Casey Rose

Peron Naturaliste Partnership Inc. – Cr. Douglas McLarty and Cr. Steve Lee

Alcoa Community Consultation Network (CCN) – Cr. Brenda Beacham and Cr. Brad Cardilini (proxy)

Peel Harvey Catchment Council – Cr. Brad Cardilini

Working Groups:

Edenvale Homestead Working Group – Cr. Geoff Black

Murray Access and Inclusion Group – Cr. Casey Rose and Cr. Brenda Beacham (proxy)

Rural Land Holder Reference Group – Cr. Casey Rose and Cr. Ange Rogers

Crime Prevention and Community Safety Reference Group – Cr. Geoff Black

Peel Mobile Health Service Reference Group – Cr. Casey Rose and Cr. Brenda Beacham (proxy)

Keysbrook Community Consultation Group – Cr. Steve Lee

Yunderup Sport and Recreation Club Committee – no representative

Annual Volunteer Awards Selection Panel – Cr. Ange Rogers, Cr. Geoff Black, Cr. Casey Rose and Cr. Brad Cardilini

Selection Panel for the Australia Day WA Community Citizenship Awards – Cr. Steve Lee, Cr. Douglas McLarty, Cr. Brad Cardilini and Cr. Casey Rose

Age Friendly Communities Working Group – Cr. Casey Rose and Cr. Geoff Black

Local Recovery Management Committee – Cr. Stuart Kirkham

Coastal Hazard Risk Management and Adaptation Plan Project Steering Committee – Cr. David Bolt and Cr. Douglas McLarty (proxy)

Peel Harvey Biosecurity Group – Cr. Ange Rogers

Local Planning Strategy Reference Group – Cr. Steve Lee and Cr. Ange Rogers

Pinjarra Rail Heritage Precinct Working Party – Cr. Douglas McLarty, Cr. Steve Lee and Cr. Stuart Kirkham

Request Further Information
Processing...
Thank you! Your subscription has been confirmed. You'll hear from us soon.
Subscribe to our monthly eNewsletter
ErrorHere